Jak i dlaczego doszło do podziału Pendżabu?

Historia Podziału Pendżabu sięga lat 40. XX wieku, kiedy Indie przygotowywały się do uzyskania niepodległości od brytyjskiej władzy kolonialnej. W tym czasie powstała idea stworzenia trzech odrębnych państw dla wyznawców różnych religii. Muzułmanie mieli otrzymać swoje państwo, które zostało nazwane Pakistanem, a Hindusi i Sikhowie mieli otrzymać Indie.

Pendżab był prowincją z dużą liczbą ludności muzułmańskiej i hinduskiej, a także znaczną mniejszością sikhijską. Przywódcy muzułmańscy postulowali utworzenie państwa Pakistan, obejmującego tereny zamieszkane przez muzułmanów, w tym Pendżab. Przywódcy hinduscy odrzucili ten pomysł, co doprowadziło do nasilającej się przemocy i zamieszek między różnymi grupami religijnymi.

Podział Pendżabu na dwie części

Ostatecznie, w 1947 roku Indie uzyskały niepodległość, a kraj został podzielony na dwa odrębne państwa – Indie i Pakistan. Podział ten opierał się na kryteriach religijnych, a granice państw przebiegały według zamieszkiwania różnych grup religijnych. W ramach podziału, Pendżab został podzielony na dwie części – Pendżab Zachodni, który stał się częścią Pakistanu, oraz Pendżab Wschodni, który stał się częścią Indii.

Podział Pendżabu był jednym z największych i najbardziej dramatycznych w historii Indii i Pakistanu. W wyniku podziału, setki tysięcy ludzi straciły życie, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i przeniesienia się do innych regionów. Przemoc i zamieszki trwały przez wiele miesięcy po podziale, a jego skutki odczuwane są do dzisiaj.

Przeczytaj też: Czy wiesz co znaczy nazwisko Singh? | Znani ludzie urodzeni w Pendżabie

Konflikt o Kaszmir

Podział Pendżabu był tylko jednym z wielu konfliktów, które powstały w wyniku podziału Indii i Pakistanu. Najbardziej znany i kontrowersyjny konflikt to spór o Kaszmir, region na granicy między Indiami i Pakistanem. Obie strony roszczą sobie do niego prawa i od dziesięcioleci toczy się tam konflikt zbrojny.

Podział Pendżabu wywołał wiele kontrowersji i emocji, zarówno w Indiach, jak i w Pakistanie. Dzisiaj wiele osób nadal pamięta dramatyczne wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat, a podział Pendżabu nadal wpływa na życie ludzi w regionie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

amrinder gill znani ludzie z pendżabu Previous post Znani ludzie pochodzący z Pendżabu
bezpieczenstwo pendzab Next post Czy w Pendżabie jest bezpiecznie?